Szukaj Pokaż menu

8 potworów z całego świata

113 080  
431   53  
Przy tych stworach zjawa z pobliskiego cmentarza wydaje się jakąś popierdółką. Przed wami osiem potworów z różnych kultur, których do dziś obawiają się ludzie.

#1. Bazyliszek

Jak wyjść cało z niebiezpiecznych sytuacji

97 868  
640   53  
W życiu mogą nas spotkać różne niebezpieczne i nieprzyjemne sytuacje, z których wyjście nie zawsze jest łatwe. Ten krótki poradnik podpowie wam, jak przeżyć np. strzelaninę lub najgorszy koszmar człowieka - zakopanie żywcem.

#1. Napad w windzie

Życie w Arabii Saudyjskiej

108 765  
648   51  
Rosyjski blogger po ponad czterech latach pracy w tym odizolowanym od reszty świata kraju postanowił podzielić się z nami swoimi wrażeniami. Dowiemy się między innymi jak prowadzi się tutaj samochód i czym różni się tutejsza matrioszka od tej, którą kupimy w polskiej cepelii.

#1.

Arabia Saudyjska powstała w 1932 roku poprzez połączenie dwóch księstw. Była wtedy jednym z najbiedniejszych państw na świecie. Sześć lat później na jego terytorium odkryto złoża ropy naftowej.

#2.


Władza w tym kraju należy wyłącznie do rodziny Saudów i jest przekazywana dziedzicznie.

#3.


Chociaż życie w Arabii Saudyjskiej zorganizowane jest według praw szariatu (zakazane są rozrywki typu teatr czy kino), w ostatnim czasie obserwuje się pewne rozluźnienie - król Abdullah zapowiedział, że kobiety uzyskają czynne i bierne prawo wyborcze w lokalnych wyborach samorządowych w 2015 roku.

#4.


Kobietom zabrania się pracować (jednak ostatnio i to ulega zmianie, np. w szpitalach), prowadzić samochód i pojawiać się w miejscu publicznym bez towarzystwa męża lub innego męskiego członka rodziny.

#5.


Za branie narkotyków grozi tu kara śmierci, za picie alkoholu chłosta, więzienie i deportacja. Niedawno kilku mężczyzn skrócono o głowę za przynależność do grupy przestępczej i napady z bronią w ręku.

#6.


Chociaż dochody mieszkańców Arabii Saudyjskiej pozwalają na zakup porządnych samochodów, większość jeździ gratami pamiętającymi nawet lata 70. Jednym z najbardziej popularnych samochodów jest Chevrolet Caprice Classic z końca lat 80.

#7.


Kierowcy jeżdżą jak chcą. Średnia prędkość w mieście to 80-100 km/h. Poza terenem zabudowanym można maksymalnie 120 km/h, ale w rzeczywistości jeżdżą tyle, ile wyciąga ich samochód.

#8.


Saudyjscy kierowcy lubią odsunąć siedzenie maksymalnie do tyłu, tak samo ustawić oparcie, lewą nogę podwinąć pod siebie lub oprzeć o deskę rozdzielczą, a kierownicę trzymać jedną ręką. Praktycznie wszystkie samochody tutaj mają automatyczną skrzynię biegów.

#9.


Benzyna w Arabii Saudyjskiej jest tańsza od wody - butelka mineralnej kosztuje 1 rial, a litr benzyny 0,6 riala.

#10.


Restauracje podzielone są na dwie części: rodzinną i dla singli. Istnieją także specjalne centra handlowe przeznaczone dla rodzin. Ochrona takiego obiektu może nie wpuścić do niego samotnie przybyłego mieszkańca.

#11.


W przeciągu 5 lat widziałem tutaj raptem 2 lub 3 bezdomne psy. Prędzej spotka się koty, ale też bardzo mało. Chociaż działają sklepy zoologiczne, gdzie można kupić kota, trzymanie zwierząt w domu jest zabronione.

#12.


Koran zakazuje przedstawiania na obrazach człowieka, więc do niedawna ludzie na fotografiach reklamowych mieli zamazane twarze. W ostatnim czasie uznano, że fotografia to światłodruk, a skoro światło dał człowiekowi Allah, to fotografowanie jest dziełem zbożnym.

#13.

Przyjeżdżając tutaj należy zapamiętać trzy kluczowe arabskie słowa: inszallah, bukra i maalesz. Inszallah znaczy „z boską pomocą” i usłyszymy je zawsze, kiedy mowa jest o jakichś planach. Bukra - "jutro", a maalesz - "bywa, zdarza się”. Kombinacja bukra inszallah można oznaczać, że coś zrobią jutro, ale równie dobrze mogą tego nigdy nie zrobić.

#14.


Mieszkańcy Arabii Saudyjskiej uwielbiają urządzać pikniki na pustyni.

#15.


Niepisane prawo pustyni mówi, że jeśli widzisz samotnie stojący na poboczu samochód, powinieneś się zatrzymać, być może ktoś potrzebuje pomocy.

#16.


Ciężko tutaj dostać normalne buty, większość Arabów woli sandały i kapcie. Podobnie rzecz się ma z ubraniami - Saudyjczycy nie są zbyt przyzwyczajeni do europejskiego sposobu ubierania się.

#17.


Internet jest moderowany, a strona, na którą padnie chociaż cień podejrzenia o zawieranie pornografii jest natychmiast zamykana, podobnie jak wiele serwerów proxy.

#18.


W Arabii Saudyjskiej panuje kult rodziny. Dzieci często mieszkają z rodzicami, najstarszy syn bierze ich na swoje utrzymanie. Szacunek do starszych wpajany jest od dziecka.

#19.


Etykietę biznesową można uznać za dość specyficzną. W dobrym tonie jest spóźnić się na spotkanie, a same rozmowy biznesowe powinny być poprzedzone wspólnym piciem herbaty i rozmową o życiu.

#20.


Jawne wyznawanie innej wiary niż islam jest zabronione. Z tego powodu nie obchodzi się tutaj świąt typu Boże Narodzenie, a w całym kraju nigdzie nie kupicie choinki, nawet sztucznej. W okresie nieislamskich świąt wyjątkową aktywność przejawia policja religijna.

#21.


W sklepach można spotkać rosyjskie matrioszki. Różnią się one jednak od tych, które kupimy w Europie - mają namalowane abaję i nikab, czyli tradycyjny ubiór kobiecy w Arabii Saudyjskiej.

#22.


Mleko prosto od wielbłąda jest całkiem smaczne, ale lepiej go nie próbujcie, jeśli macie problemy z żołądkiem. Skutki odczujecie w przeciągu pół godziny.

#23.


Saudyjczycy są dość gościnni, ale rzadko zapraszają do domu. Kontakty towarzyskie zazwyczaj odbywają się w niewielkiej altanie dobudowanej do domu, gdzie gospodarze ugaszczają swoich gości kawą i daktylami.
648
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Jak wyjść cało z niebiezpiecznych sytuacji
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu Basen dla synka
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas VIII - edycja facebookowa
Przejdź do artykułu Niewinne rzeczy, które mogą cię zabić
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Kilka wyjątkowo kosztownych błędów
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Niesamowity artysta tatuażowy
Przejdź do artykułu Kompilacja rodziców na medal

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą