Szukaj Pokaż menu

Porady dla początkujących podróżników

83 737  
527   36  
Planujesz ruszyć w świat, ale nie wiesz, od czego zacząć? Oto kilka porad, których autorem jest Graham Hughes - pierwszy człowiek, który odwiedził wszystkie kraje świata bez korzystania z samolotów.



Podróżuj bez bagażu
Oszczędź pieniądze, zostawiając drogi i bezużyteczny sprzęt w domu

Intymne wyznania Rosjanek z forum o seksie

241 828  
631   12  
Na co dzień krępujemy się opowiadać o "tych" sprawach publicznie, ale dzięki internetowej anonimowości otwierają się wszelkie bariery i kobiety mówią to, co naprawdę myślą. Oto kilka dziwnych, żenujących i czasem przerażających wpisów z rosyjskiego forum o seksie.

10 rzeczy, których mogliście nie wiedzieć o Gruzji

117 718  
608   36  
W Gruzji urodził się Stalin, w Gruzji pije się (a potem ewentualnie tańczy) chachę (czaczę), zaś Gruzini wolą, gdy ich kraj nazywa się jak amerykański stan - Georgia. Gruzja jest pełna niespodzianek.

#1. Połamany język

Język gruziński jest jedyny w swoim rodzaju. Dzięki antycznemu rodowodowi w niczym nie przypomina innych języków, którymi mówi się w tym regionie. Przeciętnego słuchacza zaskoczą z pewnością niektóre dźwięki, które funkcjonują w gruzińskim, np. głoski wymawiane z głębi gardła i kończące nagłym wybuchem powietrza. Gruzini posiadają własny alfabet składający się z 33 liter, którego podstawę mógł stanowić język aramejski. Poszczególne litery tego alfabetu wydają się do siebie podobne. Chwila nieuwagi i „K” może zmienić się w „V” lub „P”. Nie trzeba jednak znać języka, by przyznać, że artystyczne ozdobniki i zawijasy pisma gruzińskiego wyglądają nadzwyczaj pięknie. Idealnie oddają burzliwą historię kraju.

#2. Gruzja to nie „Gruzja” w Gruzji


Swoją ojczyznę Gruzini nazywają Sakartwelo – kraj Kartlów, natomiast pochodzenie nazwy „Gruzja” nie jest do końca znane. Być może została ona przywleczona na Zachód razem z wyprawami krzyżowymi, które przetoczyły się przez kraj w drodze do Ziemi Świętej. W tym czasie Gruzja znajdowała się pod panowaniem Persów, którzy lud gruziński zwali „gurdżami”. Gurdżowie modlili się do świętego Jerzego (Georgios), więc obie nazwy powiązano i ukuto termin „Georgia”. Dlaczego w językach słowiańskich utrwaliła się nazwa „Gruzja”? Nie wiadomo. Natomiast wątpliwości nie ulega fakt, że św. Jerzy pozostał bliski Gruzinom – stał się patronem kraju, czego dowodem jest jego pomnik na środku placu w Tbilisi.

#3. Stalin wiecznie żywy

Na niemal każdym pchlim targu natknąć się można na obrazy z wąsatym obliczem najbardziej znanego z Gruzinów. Po prawie 70 latach od zakończenia II wojny światowej obrazy z Józefem Stalinem są w Gruzji powszechnie dostępne, choć mieszkańcy podchodzą do samego przywódcy Związku Radzieckiego z mieszanymi uczuciami. Starzy Gruzini dumni są z tego, że ich kraj wydał na świat człowieka zdolnego przeciwstawić się Hitlerowi, ale częściej można spotkać się z poglądem, że Stalin to brutalny tyran dokonujący mordów na własnym narodzie.

#4. Górzysty kraj

Jakie są najwyższe góry w Europie? Alpy? Skądże – Góry Kaukaz, wyznaczające granicę pomiędzy Gruzją a Rosją. Choć najwyższy szczyt łańcucha znajduje się w Rosji, to drugi w kolejności – Szchara – leży na terenie Gruzji i przewyższa Mont Blanc o 400 metrów. Zapierające dech w piersiach szczyty z pnącymi się, krętymi drogami i odciętymi zimą od świata wioskami, obrosły legendą. W mitologii greckiej Góry Kaukaz stanowiły jeden z filarów świata. To tutaj Zeus miał uwięzić Prometeusza i wydać go na pastwę orła, aby ten wyjadał mu wątrobę. Dzisiaj góry stają się coraz popularniejszym celem dla alpinistów, narciarzy i żądnych wrażeń amatorów wycieczek.

#5. Marzenie architekta


Zadziwiające jak dużo budynków w stylu space-age znajduje się w Gruzji. Nowa siedziba  parlamentu to wielki bąbel z betonu i szkła, wyglądający jak żabie oko. Szklane posterunki policji mają odzwierciedlać przejrzystość i potwierdzać demokratyczne aspiracje Gruzji. Równocześnie krajowe drogi oraz infrastruktura znajdują się w opłakanym stanie. Prezydent Saakaszwili woli stawiać na przykuwające wzrok inwestorów i polityków budowle, które mimo wszystko nie zawsze sprawdzają się w gruzińskich warunkach.

#6. Uwaga na zachowanie


W Gruzji mężczyźni często chodzą ramię w ramię, jeden obok drugiego, lub przesiadują na ulicach w podobny sposób. Obcokrajowiec wywnioskowałby zapewne, że Gruzini to piewcy homoseksualizmu. Nic bardziej mylnego. Zgodnie z ankietami Gruzja to jeden z najmniej tolerancyjnych krajów na świecie. W maju br. dziesiątki tysięcy przeciwników homoseksualizmu protestowały w Tbilisi, ponieważ grupka gejów i lesbijek zebrała się na ulicy, by wyrazić swoje zdanie na temat przemocy stosowanej wobec osób homoseksualnych. Choć przeciwnicy homoseksualizmu wykrzykiwali hasła pt. „Geje z powrotem do Europy”, to wielu Gruzinów określiło ten dzień jako „smutny w historii Gruzji”.

#7. Przyjaźni ludzie


Gruzińskie powiedzenie mówi, że gość to podarunek od Boga. Gruzini witają więc obcokrajowców suto zastawionym stołem. I zakrapianym. Na stole ląduje przeważnie gruzińska Chacha lub wielka butla lokalnego wina. Jeśli czeka cię długa podróż samochodem, to wiedz, że Gruzini nie akceptują wymówek - musisz pić, a oni zaoferują ci nocleg na miejscu. Gdy już dasz się przekonać, przygotuj się na tradycyjną, huczną biesiadę. I weź pod uwagę, że w drogę możesz wyruszyć nie na drugi, a dopiero na trzeci dzień.

#8. Naród religijny

W przeciwieństwie do wielu europejskich krajów, liczba wierzących w Gruzji stale rośnie. Podobnie jak ich obecność na mszach oraz szacunek dla Kościoła Prawosławnego. Przynależność do Kościoła deklaruje 80% Gruzinów, a stojący na jego czele Patriarcha Ilja II cieszy się w kraju największym publicznym zaufaniem (ponad 90%). Powstanie Kościoła w Gruzji datuje się na IV wiek. To on chronił gruzińskie tradycje muzyczne przed Sowietami i dzięki niemu Gruzini zachowali własną tożsamość po odzyskaniu niepodległości.

#9. Wszystko zostaje w rodzinie

Po stuleciach dominacji ze strony różnych obcych sił Gruzini nieufnie podchodzą do swojego rządu. Dlatego gdy zajdzie potrzeba polegają głównie na rodzinie i przyjaciołach. „Mój kuzyn to załatwi”, można często usłyszeć w Gruzji – a to pomoże kupić używany samochód, a to upchnie kogoś w bazie wojskowej na noc, gdy śnieżyca zablokuje drogę w górach. Słaba pomoc od rządu sprawia, że Gruzini muszą liczyć na pomoc bliskich w razie potrzeby.

#10. Gruzja leży w Europie

Drzewiaste place w Tbilisi przywodzą na myśl te z Paryża, a mówiących po angielsku, młodych hipsterów nie powstydziłby się Berlin. Ale wystarczy spojrzeć na mapę, by zauważyć, że położona 1000 kilometrów na wschód od Cieśniny Bosfor Gruzja leży wciśnięta w rejon azjatycki. Według jednej z definicji Europa kończy się na Górach Kaukaz, zostawiając Gruzję w objęciach Azji. Druga definicja mówi, że do Europy przynależy cały Kaukaz, a Gruzja razem z nim. Sami Gruzini w większości czują się Europejczykami. Pojedźcie jednak w głąb kraju, gdzie przetrwanie zależy od każdego metra ziemi uprawianej przez rolnika, to zobaczycie, że te obszary przypominają bardziej XIX-wieczną Sycylię niż nowoczesną Europę.

Źródło: BBC

608
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Intymne wyznania Rosjanek z forum o seksie
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu 8 koszmarnych przeczuć, które niestety się sprawdziły
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu Wycieczka na dno oceanu
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Jak FedEx dostarcza przesyłki
Przejdź do artykułu Dlaczego warto żyć w Rosji

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą