Szukaj Pokaż menu

Miniaturowe gwiazdy narysowane ołówkiem

30 000  
146   11  
Artysta posługujący się pseudonimem Hash (prawdziwe nazwisko Ashish Patel) z New Jersey udostępnia swoje dzieła na Instagramie i zebrał tam już ponad 200 000 wiernych fanów. Grafik jest najlepiej znany z tworzenia przy pomocy ołówka malutkich portretów znanych postaci.

#1.

Jajcarskie znaki i tablice informacyjne XII

85 111  
362   24  
Dzisiaj m.in. głęboka refleksja nad XXI wiekiem, utrata przyjaciela oraz najlepsze rzeczy w życiu zaczynające się na literę "S".

#1. Ma mój głos

Dokładnie 58 lat temu Rosjanie wysłali w podróż kosmiczną pierwszego psa. Niestety Łajka poleciała tylko w jedną stronę

64 801  
269   74  
Podczas, gdy my mamy swojego psa, który jeździł koleją, Rosjanie swojego czasu zapragnęli mieć takiego, który zostanie astronautą. Tym oto sposobem, 3 listopada 1957 roku, Łajka trafiła w przestrzeń pozaziemską.

Sama w sobie Łajka nie była wyjątkowym psem i pewnie nigdy nie rozumiała w jak ważnym eksperymencie będzie brała udział

Pies wychował się jako przybłęda na ulicach Moskwy i właśnie z tego miejsca, razem z 10 innymi psami, trafił pod obserwację naukowców z Instytutu Medycyny Lotniczej. Wówczas rozpoczęto intensywne szkolenie zwierzaków, które obejmowało głównie przebywanie w ciasnym pomieszczeniu w kamizelce ograniczającej ruch.

Imię "Łajka" nadali jej naukowcy przed samym odlotem

W wolnym tłumaczeniu oznaczało ono "szczekaczkę". Pierwotnie na psa wołano Kudriawka lub Limonczik. Swoją wersję nazwy psa wymyślili Amerykanie, którzy nie mogli powstrzymać się od małej gry słów - ponieważ Łajka miała podróżować w Sputniku, tamtejsze media ochrzciły ją nazwą "Muttnik" (mutt -kundel).
Przygotowanie do lotu przebiegało zgodnie z planem, psy stopniowo oswajały się z coraz ciaśniejszymi pomieszczeniami, nauczyły się również wypróżniania w specyficznych warunkach. Przez cały czas testowano na nich wpływ takich czynników jak grawitacja, ciśnienie czy temperatura.

Pies otrzymał również specjalnie przygotowaną do lotu budę, którą wyposażono m.in. w automatyczny podajnik karmy czy system regulowania dopływu tlenu

Po szeregu badań, każdy z naukowców wytypował swojego kandydata, któremu przypadnie zaszczyt być pierwszym psem w kosmosie. Wybór padł na... Albinę. Ta jednak w międzyczasie urodziła szczeniaki i naukowcy w ostatniej chwili uznali, że nie będą jej rozdzielać od miotu. Tym oto sposobem to właśnie "Łajka" została mianowana psim astronautą.

Od początku wiadomo było, że dla psa będzie to lot w jedną stronę

Łajka miała podróżować "Sputnikiem 2", a dopiero kolejna wersja modelu umożliwiałaby techniczną możliwość powrotu. Założono, że kosmiczna przygoda psa potrwa 10 dni - po tym czasie otrzyma ona zatrutą karmę, aby godnie umrzeć w dość nieziemskich klimatach.

Sputnik 2 został wystrzelony z kosmodromu Bajkonur 3 listopada 1957 roku o godz. 2:30

Wydarzenie to relacjonowały media z całego świata. Większość z nich skupiło się głównie na moralnym aspekcie eksperymentu i zastanawiało się jak można ją sprowadzić z powrotem. Niektórzy modlili się, aby jak najszybciej zjadła zatrutą karmę - była pozostawiona sama sobie w ciemnym, gorącym i nieznanym miejscu.

Jej historia na stałe zakorzeniła się w rosyjskiej kulturze

Powstały dziesiątki bajek, filmów, książek czy nawet utworów muzycznych poświęconych Łajce. Dopiero w 2002 roku ujawniono akta, które rzuciły nowe światło na całą sprawę. Kosmiczna przygoda psa trwała nie dłużej niż 7 godzin. Już w momencie startu jego tętno wzrosło dwukrotnie ponad normę (wynosiło 240 uderzeń na minutę, norma to 70-120). Chwilę później temperatura wewnątrz kapsuły wzrosła do 40 stopni co w połączeniu ze stresem uśmierciło Łajkę.

Dla Rosjan w tamtym czasie najważniejszy był jednak efekt propagandowy, dlatego ukrywano tę informację

Cała historia była świetnym materiałem do uczczenia rocznicę zbliżającej się Rewolucji Październikowej.

W całej Rosji znajdziemy mnóstwo pomników poświęconych temu wydarzeniu

Przy okazji odkrycia kolejnego z nich w Moskwie komentarz w sprawie zabrał Oleg Gazenko, jeden z naukowców pracujących nad tym projektem

"Im więcej mija czasu, tym bardziej jest mi przykro z tego powodu. Nie powinniśmy tego robić... Nie nauczyliśmy się z tej misji na tyle dużo, by usprawiedliwić śmierć psa."

Według różnych danych w późniejszym okresie Związek Radziecki wysłał w przestrzeń kosmiczną jeszcze 57 psów

Tym razem dysponowano już jednak technologią umożliwiającą sprowadzenie zwierząt z powrotem. Nie zawsze się to jednak udało i np. w kapsule Sputnik 6 śmierć poniosły 2 inne psy - Pszczółka i Muszka.

Łajka - pamiętamy!

269
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Jajcarskie znaki i tablice informacyjne XII
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu Zupełnie nietrafione przepowiednie całkiem mądrych ludzi
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu Bożonarodzeniowa impreza na wojennym froncie
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu Co się piło w okresie amerykańskiej prohibicji?
Przejdź do artykułu Kiedy wychodzisz za mąż po 30. – Demotywatory
Przejdź do artykułu In The Army Now oraz 9 innych piosenek o tematyce wojennej, przy których ciary przechodzą po plecach
Przejdź do artykułu Postacie historyczne, które zmarły w żenujący sposób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą