Szukaj Pokaż menu

Szokujące, aczkolwiek skuteczne praktyki filmowców

240 544  
686   64  
Czasem, aby powstało dzieło, które zostanie zapamiętane na długie dekady, jego twórcy muszą stanąć na głowach, aby wycisnąć ze swoich źródeł kreatywności coś naprawdę skutecznego. Niekiedy ta pomysłowość graniczy z czystym szaleństwem. Cóż – grunt, że finalny efekt wgniata widzów w kinowe fotele.

15 internetowych podrywów zakończonych powalającymi ripostami

275 424  
563   41  
Nawet na Tinderze nie zawsze jest łatwo i przyjemnie. Można wyrwać laskę nie wychodząc z domu, ale można także naciąć się na zabawną lub niemiłą ripostę. Nie może być przecież za prosto, prawda?

Kliknij i zobacz więcej!

6 historii bez happy endu o tym, jak karano przegrywających piłkarzy

139 403  
435   58  
Gra w reprezentacji kraju w piłce nożnej to wielka odpowiedzialność i sportowcy powinni zdawać sobie z tego sprawę. Przegrana przynosi nie tylko rozczarowanie dla kibiców, ale może również mieć wpływ na dalszą karierę, a także życie sportowców. W historii zdarzały się przypadki, kiedy za niepowodzenia sportowcy zostawali surowo, zbyt surowo ukarani...

Kliknij i zobacz więcej!

#1. Chińska Republika Ludowa

Kliknij i zobacz więcej!

Po tym, jak w 2013 roku chińska drużyna ostatecznie zawiodła kibiców, przegrywając z o wiele słabszą drużyną Tajlandii aż 1:5, głowa państwa Xi Jinping postanowił zrobić porządek w krajowym, futbolowym światku. Cztery lata (od 2009 do 2013) trwało śledztwo w sprawie korupcji i łapownictwa, zwieńczeniem którego było 50 aresztowań, 33 dożywotnie dyskwalifikacje dla zawodników, sędziów i menedżerów, oraz spadki drużyn do niższych lig.

Kliknij i zobacz więcej!

Dwaj byli prezesi Federacji Futbolu w Chinach i były kapitan reprezentacji trafili do więzienia na dziesięć lat, a czterej zawodnicy reprezentacji otrzymali kary wysokich grzywien i pozbawienia wolności do sześciu lat. Znanemu sędziemu Lu Jun groziła kara śmierci (okazało się, że wziął łapówki w siedmiu meczach w łącznej kwocie 128 000 dolarów), ale ostatecznie usłyszał wyrok pięciu i pół roku więzienia oraz karę grzywny. Teraz, gdy już rozprawiono się ze zgniłym systemem, Xi Jinping oczekuje od chińskich graczy w piłkę nożną wielkich sukcesów. Bo jak nie...

#2. Korea Północna

Kliknij i zobacz więcej!

W 2010 roku na Mistrzostwach Świata w RPA reprezentacja Korei Północnej poniosła druzgocącą klęskę z portugalską drużyną, przegrywając w stosunku 0:7.

Kliknij i zobacz więcej!

W kraju na piłkarzy posypały się gromy, ale trener reprezentacji, Kim Jong-hun wziął winę na siebie, mówiąc, że to on nie potrafił właściwie przekazać strategii gry swoim graczom.

Kliknij i zobacz więcej!

Prawdopodobnie uratował on graczy przed bardziej poważnymi karami - wiadomo, że w przypadku poprzednich niepowodzeń w 1966 roku cała reprezentacja kraju w piłce nożnej została wysłana do obozów pracy. Tym razem do obozu trafił jedynie trener.

#3. Nigeria

Kliknij i zobacz więcej!

Mistrzostwa Świata w Republice Południowej Afryki w 2010 roku zakończyły się niepowodzeniem nie tylko dla reprezentacji Korei Północnej, ale także reprezentacji Nigerii, która w turnieju zajęła ostatnie miejsce w swojej grupie. Nigeryjczycy przegrali z Argentyną (0:1), z Grecją (1:2) i zremisowali z Koreą Południową (2:2). Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan był bardzo niezadowolony i podjął zdecydowane kroki w celu reorganizacji piłki nożnej w kraju. Gracze reprezentacji oraz Federacja Piłkarska Nigerii byli zmuszeni przeprosić fanów i rząd tego kraju. Ponadto reprezentacji w piłce nożnej zakazano brania udziału w jakichkolwiek rozgrywkach przez kolejne dwa lata.

#4. Salwador i Honduras

Kliknij i zobacz więcej!

Takiego obrotu sprawy po przegranym meczu nikt się nie spodziewał: od 14 do 20 lipca 1969 miał miejsce rzeczywisty konflikt zbrojny między Salwadorem a Hondurasem, zwany "wojną futbolową". Bezpośrednią przyczyną konfliktu była przegrana reprezentacji Hondurasu z Salwadorem (0:3) w meczu w czasie eliminacji do mistrzostw świata w piłce nożnej, 15 czerwca 1969 r. Meczowi towarzyszyły zamieszki. W Salwadorze zostali pobici piłkarze Hondurasu i ich kibice, spalono flagi Hondurasu; w odpowiedzi na to w Hondurasie miały miejsce ataki na Salwadorczyków. 14 lipca armia Salwadoru zaatakowała Honduras.
Wojna była krótkotrwała, ale kosztowna dla obu stron. Zginęło w niej około 2 tysiące ludzi.

#5. ZSRR

Kliknij i zobacz więcej!

W 1952 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach reprezentacja ZSRR w piłce nożnej grała z nowym składem przeciwko reprezentacji Jugosławii. Pierwsze spotkanie zakończyło się remisem 5:5. Drugie spotkanie radzieccy zawodnicy przegrali z Jugosławią 1:3. Jugosłowianie byli srebrnymi medalistami poprzednich igrzysk olimpijskich i bardzo doświadczonymi graczami. Radzieckim sportowcom doświadczenia nie wystarczyło. W tym czasie Tito wyprowadził Jugosławię ze wspólnoty państw socjalistycznych i spotkanie reprezentacji tych państw na boisku traktowano nie jak wydarzenie sportowe, a polityczne. Kiedy piłkarze wrócili do domu, oczekiwały na nich sankcje: przegraną potraktowano jak przestępstwo polityczne. "Kozłem ofiarnym" został wojskowy klub CDSA Moskwa (obecnie CSKA Moskwa), z którego w większości rekrutowali się zawodnicy reprezentacji. Reprezentacja została rozwiązana, a gracze zostali przydzieleni do innych drużyn. Niektórych graczy i menedżerów - w tym trenera Borisa Arkadieva - pozbawiono tytułu Zasłużonego Mistrza Sportu ZSRR.

#6. Kolumbia - Andres Escobar

Kliknij i zobacz więcej!

1994 rok - Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej rozgrywane były w USA.
W 34. minucie grupowego meczu Stany Zjednoczone – Kolumbia z lewej strony dośrodkował piłkę amerykański pomocnik, John Harkes. Próbujący przeciąć dośrodkowanie wślizgiem Anders Escobar interweniował na tyle niefortunnie, że skierował piłkę do własnej bramki. Kiedy załamany podnosił się z murawy, nie wiedział, że właśnie wydał na siebie wyrok śmierci.
Gdyby Kolumbia zremisowała ten mecz, mogłaby wyjść z grupy. Porażka przekreślała ich szans na awans.
Kilkanaście dni później do baru, w którym siedział obrońca Kolumbii weszło trzech mężczyzn. Jeden z nich wyciągnął broń i oddał 12 strzałów w kierunku Escobara. Za każdym razem, gdy pociągał za spust, krzyczał "Gol"!
435
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 15 internetowych podrywów zakończonych powalającymi ripostami
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Szachista z 51 366 miejsca światowego rankingu niemal wygrał międzynarodowy turniej, zanim sędziowie wykryli jego szpiegowski przekręt
Przejdź do artykułu Polska oczami Rosjanina
Przejdź do artykułu Poznajcie 10 najsilniejszych facetów na świecie. Kto jest najsilniejszy w historii - zdecydujcie sami
Przejdź do artykułu Kiedy wychodzisz za mąż po 30. – Demotywatory
Przejdź do artykułu Mike Tyson - gość, którego lepiej nie wkurzać
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu DXX - Alternatywa dla drogich toalet nad morzem
Przejdź do artykułu W jaki sposób w NRD "produkowało się" olimpijskich mistrzów?

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą