Szukaj Pokaż menu

Faworyci konkursu Comedy Wildlife Photography Awards 2016

46 547  
333   19  
W 2016 roku już po raz drugi przyznane będą nagrody w konkursie Comedy Wildlife Photography Awards dla najzabawniejszych zwierzaków, które udało się uwiecznić na zdjęciach. Termin nadsyłania prac tuż, tuż - 1 października, laureatów poznamy w listopadzie. Zobaczcie najmocniejszych kandydatów do tegorocznej nagrody...

#1. Siema, ludzie! (Fot. Michael Erwin, Anglia, maj 2016)

Kliknij i zobacz więcej!

Prawdziwy fan kreskówek

297 803  
739   59  
Po czym można rozpoznać przechodzącego obok nas prawdziwego fana kreskówek Disneya? Po t-shircie z Kaczorem Donaldem? Po czapeczce z uszami Myszki Miki? Możliwe...

Kliknij i zobacz więcej!

Ale jeśli fan kreskówek ma również inną, równie silną pasję, to rozpoznanie go zajmie nam sekundę...

Ktoś nie dostanie w tym roku prezentu na święta – piorun zabił 300 reniferów

36 578  
160   23  
Koniec wakacji okazał się pechowy dla ponad 300 reniferów, których martwe ciała odkryto w południowej Norwegii.

Ponury widok poprzedzony scenami rodem z Biblii czekał na pracownika norweskiej agencji zajmującej się środowiskiem, który pod koniec sierpnia 2016 roku udał się na popularny wśród turystów i podróżników płaskowyż Hardangervidda. Na obszarze kilkuset metrów kwadratowych zastał porozściełane ciała martwych reniferów. Specjaliści twierdzą, że zwierzęta zmarły w wyniku uderzenia pioruna.

Władze mówią, że ładunek elektryczny, który na miejscu uśmiercił 318 reniferów oraz zmusił do uśpienia kolejnych 5 sztuk, musiał być potężny. Jednak nie był on bezpośrednią przyczyną śmierci zwierząt, które zmarły najprawdopodobniej na skutek zatrzymania akcji serca.

— Zupełnie jakby ktoś wyłączył im zasilanie – mówi starszy pracownik naukowy Olav Strand z Norweskiego Instytutu ds. Badań Środowiska (NIFU).

Intensywne opady deszczu, zmarznięta ziemia i budowa ciał reniferów przyczyniły się do tragicznego bilansu. W przeciwieństwie do wody lód nie przewodzi prądu, więc w normalnych warunkach energia elektryczna po uderzeniu pioruna zostałaby wchłonięta przez grunt. Z powodu zmarzniętej ziemi w tym przypadku nie mogła. Duża ilość nagromadzonej wody umożliwiła jeszcze rozchodzenie się energii elektrycznej. Dodatkowo budowa ciała reniferów i rozstaw nóg zwierząt pozwoliły energii na swobodne przemieszczanie się ładunku pomiędzy kolejnymi osobnikami w stadzie.

Uderzenia piorunów w stada zwierząt nie są niczym nowym. Zaledwie kilka dni po wydarzeniach w Norwegii piorun zabił prawie 20 krów w Teksasie, które schroniły się przed ulewą pod drzewem.


Trwogę budzi jednak skala norweskiego zdarzenia, które prawdopodobnie zostanie wpisane do Księgi rekordów Guinnessa. Jest ono tym bardziej wymowne, że wędrówki reniferów są w Norwegii wydarzeniem o randze narodowej, transmitowanym na żywo w telewizji.

Śmierć zwierząt nie pójdzie jednak na marne. Ich ciała przydadzą się w badaniach nad chorobą, która atakuje mózgi reniferów, łosi i jeleni w Norwegii.
160
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Prawdziwy fan kreskówek
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu O czym najczęściej śpiewają metalowcy – już wiemy, dzięki analizie komputerowej
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas IV
Przejdź do artykułu Wyrzucił śmieci do lasu i dostał nauczkę, po której nigdy więcej tego nie zrobi
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu Wystarczyła jedna nieprzemyślana decyzja, aby uznany dentysta z USA stał się jednym z najbardziej znienawidzonych ludzi
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu Szczęśliwy mąż oczekiwał pięcioraczków, ale okazało się, że żona ma dla niego "niespodziankę"
Przejdź do artykułu Niesamowite wydarzenia, w które trudno uwierzyć (może i słusznie)

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą