KŁOPOTY SZWAJCĄRYI Z FRANCYĄ Z POWODU WOJNY

Szwajcarya otrzymywała dotychczas z Niemiec około 200 tysięcy ton węgla miesięcznie po cenie 90 franków za tonę. Od 15 maja miał przyjść nowy układ do skutku. Niemcy podwyższyły cenę na 180 franków za tonę, ale przy tem domagały się, ażeby fabryki szwajcarskie nie mogły wywozić do Francyi fabrykatów, mianowicie amunicyi, jakie za pomocą niemieckiego węgla wykonały.

Francya już dawno taki sam warunek Szwajcaryi narzuciła. Dostarczała jej fabrykom pewnych surowców, ale nie pozwalała wywozić do Niemiec fabrykatów z tych surowców wykonanych.

Gdy Niemcy warunek swój postawiły, Francya ofiarowała się Szwajcaryi, że dostarczy jej miesięcznie 85 tys. ton węgla po 150 franków za tonę, jeśli warunek Niemców odrzuci.

Na to odpowiedziały Niemcy, że od warunku swego odstąpią, jeśli Francya swojej obietnicy dotrzyma.

Szwajcarya po rozwadze oświadczyła, iż woli kontrakt z Niemcami, bo na niego lepiej się spuścić może niż na obietnice francuskie.

Skutkiem tego poseł francuski w Szwajcaryi oświadczył, że jeśli się to stanie, natenczas Francya nie dostarczy Szwajcaryi surowców, a ententa wypowie jej wojnę gospodarczą.

Rząd szwajcarski poprosił z tego powodu Niemców, aby pewien czas na podpisanie nowego układu poczekały i wysłał delegatów do Paryża, celem porozumienia się tamże z rządem.

Wszystko to ma na celu, ażeby Szwajcaryę skłonić do porzucenia neutralności a zajęcia
wrogiego stanowiska wobec Niemiec.

ZNOWU 16 MILIARDÓW NA WOJNĘ

Rząd angielski zażąda od parlamentu dalszego kredytu w sumie 16 miliardów marek na koszta prowadzenia wojny po 1 lipca.

DEZERTER

Pospolitak Władysław Konkiel zbiegł z wojska. Mundur wojskowy sprzedał, gdyż postanowił prowadzić życie »cywilisty«. W przebraniu cywilnem włamał się do mieszkania pewnego gospodarza w Wernikach, i skradł różnych rzeczy za przeszło 300 marek. Gdy z łupem przybył do Gliwic, aby go sprzedać, wpadł w ręce policyi.

UTRZYMANIE STOSUNKU Z JEŃCAMI

Opole. Za utrzymanie stosunku z jeńcami skazał sąd wojenny niezamężne G. St. i A. S. ze Złotnik, każdą na 10 mk. grzywny. Karę wyznaczono dla tego tak niską, że obie zasądzone zostały matkami i dosyć już są ukarane wstydem i troską o utrzymanie dzieci.

Dziennik Śląski, 22-05-1918

100lattemu.pl